7 кроків до зміцнення роботи мозку
2 августа, 2023Для довгого та здорового життя дуже важливо підтримувати здоров’я мозку. З часом розумові функції кожного з нас погіршуються, через що виникають когнітивні порушення. Та існують способи, які дозволяють підтримувати сталу роботу мозку за будь-яких умов навіть у зрілому віці. Розкажемо про них детальніше.
В жодному разі не відмовляйтесь від розумової активності
Дослідження показали, що мозкова діяльність стимулює зв’язки між нервовими клітинами, а це дуже корисно для підтримки здоров’я. Саме тому варто обирати будь-яку доступну активність: вивчення нових мов, читання, складання пазлів, розгадування кросвордів, гру в шахи тощо. Можна спробувати експериментувати: використовувати недомінуючу руку (якщо ви правша, то в таких випадках обирайте ліву і навпаки) для чищення зубів, вживання їжі тощо. Такі дії позитивно впливають на стимуляцію розумової діяльності. А ще варто відмовитись від надмірного перегляду телевізора.
Не ігноруйте заняття спортом
Фізичні вправи високої та середньої інтенсивності мають велику корить не лише для серця, але для мозку. Вони покращують настрій, зменшують стрес та активізують когнітивні здібності. При цьому зовсім не важливо витрачати на це багато часу. Цілком достатньо 20-30 хвилин на день для покращення довгострокового когнітивного впливу. Обрати можна будь-яку активність: ходьбу, плавання, їзду на велосипеді тощо.
Дотримуйтесь правил здорового харчування
Для підтримки роботу мозку дуже важливо дотримуватись правил здорового харчування. Саме тому раціон має бути насичений великою кількістю фруктів, овочів, риби та нежирного м’яса. Варто звернути увагу, що деякі овочі (наприклад, шпинат, томати та брокколі) покращують пам’ять
Не менш важливі жирні кислоти Омега-3, які містяться в жирній рибі. Адже вони сприяють збереженню когнітивних функцій та дозволяють запобігти депресії, тривожності та стресу. Актуальними є й харчові добавки з Омега-3, які варто вживати щодня.
Надзвичайно важливо отримувати достатню порцію білка, оскільки він містить високий рівень амінокислот, які впливають на роботу нейронів та покращують розумову активність.
Подбайте про повноцінний сон
Найчастіше «винним» у зниженні концентрації та проблемах пам’яті є поганий сон. Адже саме він відновлює наш організм після фізичних та психічних навантажень. Під час сну відбувається не тільки «ремонт» клітин та тканин, але й відновлюється енергія. Саме в цей час у нашому мозку упорядковується важлива інформація, яка була отримана протягом дня. Нестача сну може негативно вплинути на настрій або емоційний стан. Саме тому варто приділяти не менше 7-9 годин на день якісному відпочинку.
Обов’язково стежте за станом здоров’я
Високий артеріальний тиск впливає на зниження когнітивних функцій. Зазвичай його причиною є високий рівень «поганого» холестерину в крові, що призводить до ризику розвитку деменції. Для його контролю рекомендовано уважно стежити за харчуванням, відмовитись від шкідливих звичок.
Не менш важливо контролювати рівень цукру в крові. Цукровий діабет також негативно впливає на мозкову діяльність, тому слід обмежити споживання солодощів, відстежувати рівень глюкози та своєчасно звертатись до лікаря.
Не ігноруйте вживання БАДів
Для підтримки роботи мозку рекомендовано вживати різноманітні харчові добавки, які покращують когнітивні здібності. Наприклад, Метил-Гард — вітаміни для мозку від Thorne Research ідеально підходить при розладах нервової системи, порушеннях пам’яті та розсіяності уваги. Пам’ятайте, що вживання деяких харчових добавок краще узгоджувати із лікарем.
Контролюйте свої емоції
Стрес не лише впливає на наш настрій та викликає тривогу, але й може порушувати когнітивні функції організму. Саме тому варто за можливості обмежувати вплив стресу на своє життя: наприклад, відмовитись від перегляду новин, припинити спілкування з неприємними людьми тощо. Пам’ятайте, що тривалий стрес може негативно вплинути не лише на роботу мозку, але й стати причиною розвитку хронічних захворювань. Саме тому ретельно стежте за організмом та своєчасно звертайтесь за допомогою до лікаря.